SHËNDETËSI

Çfarë është “imuniteti i tufës” dhe pse shifra është gjithmonë e paqartë

Gati 100 vjet më parë, dy studiues britanikë, William Topley dhe Graham Wilson, po eksperimentonin me infeksione bakteriale tek minjtë. Ata vunë re se mbijetesa individuale varej nga numri i minjve që ishin vaksinuar. Pra, roli i imunitetit të një individi duhej të dallohej nga imuniteti i tërë tufës. Ecim përpara me një shekull dhe […]

SHËNDETËSI

Koronavirusi: Aplikacionet për gjurmimin e tij në BE dhe Australi, do të jenë gati shumë shpejt

Ministri i Shëndetësisë së Gjermanisë Jens Spahn tha se aplikacioni i vendit të tij do të ishte gati për t’u shkarkuar brenda tre deri në katër javë. Ndërkohë, Australia dhe Danimarka planifikojnë të kenë aplikacionet brenda dy javësh.Kryeministri Australian Scott Morrison tha se përdorimi i aplikacionit do të ishte vullnetar si fillim – por ai […]

SHËNDETËSI

Burrat më të lumtur janë martuar me gratë që i përkasin këtyre 3 shenjave te horoskopit

Është interesante se si shenja zodiakut mund të thotë aq shumë për personalitetin e dikujt. Nëse keni kohë që jeni në një lidhje dashurie dhe prisni të hidhni hapin e madh drejt një martese, prisni…ndoshta duhet të lexoni më parë këtë artikull !  Ky parashikim me siguri do t’ju ndihmojë të kuptoni nëse po bëni […]

SHËNDETËSI

Sfida më e re e ‘Instagram-it’: Kthejeni jastëkun në fustan

Teksa të gjithë njerëzit qëndrojnë të vetizoluar, disa prej tyre kanë gjetur një sërë formash për t’u argëtuar dhe për ta bërë qëndrimin në shtëpi edhe më interesant. Personazhet e njohur dhe kryesisht bloggeret kanë treguar tashmë për të gjithë sfidën më të fundit të ‘Instagram-it’. Angelina Kotorri, Sarah Berisha janë disa nga bloggeret që […]

LAJME SHËNDETËSI

Pesë arsye, pse në Gjermani Covid19 ka vdekshmëri më të ulët?

Italia dhe Gjermania janë, nga një këndvështrim epidemiologjik, dy shembuj të kundërt në përhapjen e Covid-19 në Evropë. Në Itali i epidemisë ishte tepër i madh, me shpërthimin e dy vatrave në Codogno dhe në zonën e Bergamos që përfshiu Lombardinë, epiqendrën e infeksionit dhe për disa javë çoi në mbi 11 mijë vdekje, ndërsa […]

SHËNDETËSI

VIDEO “MË DHEMBIN MUSKUJT, MARR FRYMË ME VËSHTIRËSI” – I RIU TREGON SIMPTOMAT E COVID-19

Në një lidhje në Skype për emisionin “Historia ime” në Tv Klan, ishte një djalë 29-vjeçar nga Italia, i cili është duke qëndruar prej disa ditësh në spitalin ‘San Giovani’ në Milano, për shkak se është infektuar nga virusi. Mateo shprehet se situata e tij tani është më e mirë, por sërish vazhdon të ketë […]

LAJME SHËNDETËSI

Koronavirusi u krijua në laborator? E vërteta e videos së 2015-ës që po bën xhiron e rrjetit

Një video e transmetuar në nëntor të 2015-ës në Tgr Leonardo, u rikthye për të qarkulluar në rrjet dhe për të krijuar teori konspirative lidhur me COVID-19. Në këtë video thuhej se shkencëtarët kinezë shartuan një proteinë të marrë nga lakuriqët e natës me një virus që shkakton SARS-in të marrë nga minjtë, duke krijuar […]

SHËNDETËSI

Probleme me kollën dhe frymëmarrjen? Zbuloni kurat natyrale

Edhe gjatë stinës së pranverës organizmi ynë vazhdon betejën me kollën, rrufën dhe problemet e rrugëve të frymëmarrjes. Kolla nuk duhet anashkaluar asnjëherë sepse jo vetëm që prish stilin e jetës, por shkakton dëme fizike dhe shëndetësore. Më poshtë do të gjeni disa kura të thjeshta nga AgroWeb.org se si të shpëtoni nga kolla dhe […]

SHËNDETËSI

Matematika e Covid-19. Një busull për t’u orientuar në këto orë dramatike, nga shkenca e epidemive

Çfarë do të thotë që raporti i përhapjes duhet të zbresë nga 2.5, në 1? Një person i infektuar nga koronavirusi, në mungesë të masave për zbutjen e epidemisë, infekton mesatarisht 2.5 njerëz. Secili prej këtyre, nga ana e vet, infekton 2.5 të tjerë mesatarisht. Me këtë progresion mjaftojnë tre “breza” të infektuarish, për të […]

SHËNDETËSI

Koronavirusi/ Çiljeta ngjall polemika: Kujtohemi për Allahun kur na zë frika, këto që po ndodhin janë shkruar më parë në Kuran

Këngëtarja  shqiptare Çiljeta përmes një postimi në Instagram ka sjellë shumë polemika për koronavirusin. Këngëtarja  shqiptare Çiljeta përmes një postimi në Instagram ka sjellë shumë polemika për koronavirusin. Ka ndodhur dhe herë të tjera që këngetarja ka shprehur se është besimtare e fesë myslimane, por kësaj rradhe e ka menduar dy herë për të hedhur […]

SHËNDETËSI

Françeska Jaçe sapo na i tha të gjitha, flet për seksin në karantinë: Jam bërë dru me mall, jam duke flirtuar me…dhe s’vesh të brendshme

Françeska Jaçe në një bisedë me ndjekësit ka treguar disa ‘sekrete’ mbi jetën e saj personale. Modelja dhe ish-banorja e Big Brother, Françeska Jaçeska Jaçe, në një bisedë me ndjekësin në Instagram, ka vendosur të tregohet plotësisht e sinqertë, duke treguar disa gjëra intime rreth jetës së saj. Pyetjet e fansave kanë qenë nga më […]