LAJME

Hoti i ka shpresat te Gjermania për viza

Avdullah Hoti, kryeministër i Republikës së Kosovës, ka uruar Gjermaninën për marrjen e presidencës së radhës së BE-së, për 6 muaj. Hoti ka thënë se pret që që gjatë kësaj kohe të hiqet edhe regjimi i vizave për qytetarët e Kosovës. “Gjermania po e merr presidencën e radhës së BE-së, në një kohë shumë sfiduese […]

LAJME

Vajza e Ismail Kadaresë zgjidhet zv.presidente e Asamblesë së Përgjithshme në OKB

Shqipëria është zgjedhur për rolin e zv/Presidentit për Sesionin e 75-të të Asamblesë së Përgjithshme në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB). Këtë pozicion e merr ambasadorja e Shqipërisë në OKB, Besiana Kadare, e cila është vajza e shkrimtarit Ismail Kadare. Lajmin e ka dhënë vetë ambasadorja Kadare përmes një postimi në rrjetet sociale. “Jam […]

LAJME

Presidenti Thaçi: Jap dorëheqje nëse konfirmohet aktakuza, krime nuk kam kryer

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se do të japë dorëheqje nga pozita e tij në momentin që aktakuza nga Gjykata Speciale do të konfirmohet. Javën që shkoi u publikua propozim aktakuza nga Prokurori i Specializuar ndaj Thaçit dhe kreut të PDK’së, Kadri Veseli. Thaçi sot në një video mesazh tha se nëse konfirmohet […]

LAJME

Ministri Abrashi kërkon që të ndiqet shembulli i qyteteve sikur Milano e Parisi në infrastrukturë

Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, përmes një postimi të bërë në Facebook, ka thënë se gjatë mandatit të tij, prioritet do t’i jap ndryshimeve infrastrukturore duke ivestuar më shumë në krijimin e shtigjeve të çiklistëvem, zgjerim të trotuareve, promovim të transportit ekologjik e investime në sinjalizim dhe siguri rrugore. Ky është postimi i plotë i […]

LAJME

Kush e udhëheq sot botën? Shkrimi në ‘The Economist’: “Amerika, e zhytur në konfliktet e brendshme, kinezët janë bërë të papërmbajtshëm dhe…”

Krizat mund të sjellin edhe qartësi. Në krizën financiare të vitit 2008-09, u krijua klubi i G20-ës i ekonomive më të mëdha të botës, duke reflektuar faktin sesi fuqia ekonomike ishte përhapur përtej G7-ës së botës së pasur. Ajo që ka nxjerrë në pah pandemia e Covid-19, është mungesa e udhëheqjes globale. Këtë herë G20 […]

LAJME

I dërguari i Posaçëm i SHBA’së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell edhe një herë e ka komentuar takimin e 27 qershorit që pritet të ndodhë mes dy palëve në Shtëpinë e Bardhë, teksa shtoi se diplomacia amerikane është e interesuar të zgjidh çështjet ekonomike. Kështu ka deklaruar ai në një intervistë për Televizionin Newsmax, derisa […]

LAJME

VETËVENDOSJE E HAPUR PËR VJOSA OSMANIN

Për shkak të ngjashmërisë në diskurs dhe shpesh herë edhe në politika e qëndrime, shumë kush e ka parë Vjosa Osmanin të lidhur me shumë me Vetëvendosjen sesa me vetë partinë e saj Lidhjen Demokratike të Kosovës. Anëtari i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi, i pyetur për një kalim të mundshëm të Vjosa Osmanit në Lëvizjen […]

LAJME

Zyrtarët e VV’së dhe PDK’së i harrojnë partitë, relaksohen pak në bregdet

Anëtari i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti dhe deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, janë filmuar në bregdet duke qëndruar në një tavolinë së bashku. Ata janë përplasur disa herë ashpër, si në Kuvend ashtu edhe në debatet televizive. Janë pjesë e dy partive me qëndrime krejtësisht të kundërta dhe shpesh edhe armiqësore në […]

LAJME

Mustafa për Osmanin: Ata që kundërshtojnë vendimet e partisë, s’mund të mbajnë poste drejtuese

Lideri i LDK-së, Isa Mustafa ka folur për anëtarët e partisë së tij të cilët po kundërshtojnë vendimet e subjektit që ai drejton. Duke komentuar pretendimet e Vjosa Osmanit për të ardhur në krye të partisë, Mustafa ka thënë se asnjë person që del kundër vendimeve të partisë nuk mund të merr poste udhëheqëse në […]

LAJME

Shikoni çfarë lufte mes bandave të emigrantëve në Francë, detyrohet të ndërhyjë ushtria

Forcat e ushtrisë janë dislokuar në qytetin e Dijon në Francë pasi bandat çeçene u filmuan ndërsa qëllonin me armë zjarri teksa përgatiteshin të ndërmerrnin një sulm hakmarrës ndaj një bande tjetër. Pamjet e paimagjinueshme për një qytet në mes të Europës tregojnë një numër të madh njerëzish të maskuar dhe armatosur ndërsa ecin në […]

LAJME

Dalin dokumentet sekrete: Si e planifikoi Turqia pushtimin e Greqisë në vitin 2014

Turqia kishte hartuar një plan për të pushtuar Greqinë në kulimin e luftës së Sirisë sipas disa dokumenteve sekrete që kanë dalë në dritë tani. Nordic Monitor që i ka parë dokumentet në fjalë pretendon se ato ishin paraqitur në formatin PowerPoint dhe duhet t`i jepeshin shtabit të përgjithshëm për një rishikim të brendshem. Greqia […]

LAJME

Tensione mes Indisë dhe Kinës në kufi, forcat kineze vrasin tre ushtarë indianë

Tre ushtarë indianë janë vrarë gjatë luftimeve me forcat kineze në Ladakh të rajonit të kontestuar te Kashmirit. Kjo ngjarje erdhi në kohën e tensionimit të marrëdhënieve mes dy vendeve. Ushtria indiane njoftoi përmes një deklarate se zyrtarë të lartë të ushtrive të të dyja vendeve janë duke e zhvilluar një takim për uljen e […]

LAJME

Mediumi amerikan: Trump, nikoqir i “samitit të paqes” ndërmjet Kosovës dhe Serbisë – në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti amerikan Donald Trump ka ftuar në Shtëpinë e Bardhë krerët e dy vendeve në Ballkan, në një përpjekje për të ndërmjetësuar një marrëveshje, pas mosmarrëveshjeve me dekada, të cilat edhe nxitën një ndërhyrje ushtarake amerikane në rajon. Kështu e fillon shkrimin mediumi prestigjioz amerikan,The Woll Street Journal sipas të cilit përkundër krizave, të trazirave […]

LAJME

Thaçi e Hoti shkojnë në Shtëpinë e Bardhë, reagimet e para rreth Samitit Kosovë-Serbi në Washington

Presidenti i vendit Hashim Thaçi bashkë me kryeministrin Avdullah Hoti, do ta përfaqësojnë Republikën e Kosovës në Shtëpinë e Bardhë në takimin e 27 qershorit me palën serbe. Mësohet se fillimisht takimi ishte planifikuar për më 25 qershor, por më pas është vendosur për datën 27. Zyrtarisht kjo ende nuk është konfirmuar nga presidenca por […]

LAJME

Ish-këshilltari i Obamës: Thaçi do të mbetet kryenegociatori i Prishtinës

Charles Kupchan, anëtar i Këshillit Joqeveritar Amerikan për Çështjet e Jashtme, deklaroi se nuk beson se platforma negociuese e kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti është tregues i përjashtimit të presidentit Hashim Thaçi nga negociatat me Serbinë. Këtë për Zërin e Amerikës Kupchan që shërbeu edhe si këshilltar i ish-presidentit amerikan, Barack Obama e shpjegoi me […]

LAJME

Një vendim i Kurtit në ditët e fundit të mandatit, do t’i kushtojë Kosovës afër 10 milionë euro

Ish-Qeveria e Kosovës e udhëhequr nga Albin Kurti në ditën e fundit të punës ka marrë vendim që të marrë përsipër koston e shpenzimeve për sigurimin kufitar për vitin 2020. Aty është aprovuar kërkesa e Ministrisë së Financave dhe Transfere për krijimin e mekanizimit për mbulimin e obligimeve të sigurimit kufitar nga Qeveria e Kosovës […]