EKONOMI

BMW-ja humbi 666 milionë euro për tre muaj për shkak të pandemisë

Prodhuesi gjerman i veturave luksoze, BMW, ka thënë se pret të shënojë fitim këtë vit pavarësisht humbjes së 666 milionë eurove gjatë tremujorit të dytë të këtij viti për shkak të rënies së shitjeve në periudhën e pandemisë dhe izolimit. Sipas zyrtarëve të kompanisë së njohur, shitjet kanë filluar të rimëkëmben, përfshirë tregun kinez, por […]

EKONOMI LAJME

Brenda vitit, mbi 300 mijë persona shfrytëzojnë trenin për udhëtim në Kosovë

Drejtori për zhvillim të biznesit në “Trainkos”, Liridon Drenica ka thënë se në hekurudhën e Kosovës e kanë përballuar mjaft mirë situatën e krijuar si pasojë e coronavirusit. Drenica tha se brenda vitit kanë një frekuentim prej 300 mijë personave që shfrytëzojnë trenat për udhëtim, ndërsa tashmë ka filluar të qarkullojë vetëm linja për Pejë, […]

EKONOMI

Duhet 700 milonë euro për rimëkëmbje ekonomike

Ministria e Financave dhe Transfereve ka filluar përgatitjen e planit për Pakon e rimëkëmbjes ekonomike. Për këtë çështje është paraparë të formohet edhe një komisioni. Ky komision parashihet të ketë partneritet me shoqatat, Odat ekonomike si dhe botën akademike. Zëvendësministri i Financave dhe Trasnfereve, Agim Krasniqi tha se nevojitet një bashkërendim që Pakoja e rimëkëmbjes […]

EKONOMI

Dogana inkasoi 23 milionë euro më pak të hyra në tre mujorin e parë të vitit 2020

Dogana e Kosovës deri në mars të 2019 arriti t’i mbledh 295 milionë euro, ndërsa periudha e njëjtë e vitit 2020, Dogana inkasoi 23 milionë euro më pak. E shkak për këtë, po del të jetë pandemia COVID-19. Zëdhënësi i Doganës, Adriatik Stavileci, në një intervistë për Ekonomia Online, ka thënë se kjo rënie është […]

EKONOMI

Pasojat e COVID-19, ekonomia franceze me rënien më të madhe që nga Lufta e Dytë Botërore

Ekonomia franceze aktualisht është tkurrur në nivelet më të thella që nga Lufta e Dytë Botërore për tremujorin e parë dhe perspektiva për pjesën tjetër të vitit po rrjedh ndjeshëm mes kufizimeve për të kontrolluar përhapjen e Coronavirusit. Kështu bën me dije Banka e Francës. Vlerësimi i një rënie prej 6 për qind të bankës […]

EKONOMI

5 rreziqet madhore të 2020, sipas Forumit Ekonomik Botëror

Si paraqitet viti 2020 nga këndvështrimi i rreziqeve më të mëdha në horizont? Më poshtë, rendisim pesë rreziqet kryesore afatshkurtra me përqindjen përkatëse të të anketuarve, që presin një rritje të rrezikut gjatë vitit aktual. Kjo është ajo që përshkruhet në Raportin e Riskut Global të Forumit Ekonomik Botëror 2020, botuar në pritje të samitit […]

EKONOMI

Ura e cila “i sfidon ligjet e fizikës”

Kur ndërtohen ura, më së shpeshti kanë të bëjnë me nevojën që të kapërcehen pengesat e sipërfaqeve të mëdha të ujit, në mënyrë që komunikacioni rrugor dhe ai hekurudhor të mund të funksionojnë pa pengesa Kjo urë në Holandë, në të vërtetë, gjërat i ka vendosur me kokë poshtë, transmeton Telegrafi. Aquaduct Veluwemeer është urë […]

EKONOMI

Gjermania ndan 550 miliardë euro për kompanitë e prekura nga koronavirusi

Autoritetet gjermane kanë premtuar ndihma të mëdha financiare për kompanitë e vendit gjatë kohës së përhapjes së koronavirusit, përfshirë ofrimin e kredive të pakufizuara. Ministri gjerman i financave, Olaf Scholz, dhe ministri i ekonomisë dhe energjisë, Peter Altmaier, i siguruan bizneset gjatë një konference për gazetarë se do ta kenë përkrahjen nga shteti. “Nuk ka […]

EKONOMI

AMBASADORI GJERMAN HELDT, JEP DETAJE NË LIDHJE ME LIGJIN PËR FUQINË PUNËTORE TË KUALIFIKUAR

Sot ka hyrë në fuqi Ligji për Fuqinë Punëtore të Kualifikuar, i cili rregullon në detaje ardhjen e tyre nga vendet jashtë Bashkimit Evropian. Ambasadori gjerman Christian Heldt përmes një videoje ka thënë detaje në lidhje me këtë ligj, shkruan Indeksonline. “Më 1 Mars 2020 do të hyjë në fuqi Ligji i Migracionit në Gjermani. […]

EKONOMI LAJME

Letra e Berat Rukiqit për Albin Kurtin ofron shumë fakte për pengesat e Serbisë në produktet e Kosovës

Kreu i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, i është drejtur me një letër publike kryeministrit Albin Kurti.  Rukiqi në këtë letër ka ofruar shumë fakte për pengesat e Serbisë në produktet e Kosovës. Rukiqi ka kërkuar që zëvendësimi i tarifës me çfarëdo lloj mase tjetër duhet të përcillet me një varg kërkesash në raport me […]

EKONOMI

Dëshironi të bëheni e pasur? Biznesmenja shqiptare ju tregon sekretin

E ftuar mbrëmjen e sotme në “Xing me Ermalin” është Mimoza Thaçi, shqiptarja nga Tetova, biznesmene, sipërmarrëse dhe spikere motivuese. Mimoza ju mëson si të keni sukses dhe rrjedhimisht më shumë të ardhura financiare. Ajo i ka arritur qëllimet e jetës së saj dhe tani qëllimi i vetëm është ta shpërndajë këtë informacion me të […]

EKONOMI

PAGAT ME RRITJE? MINISTRIA E FINANCAVE E THOTË FJALËN E FUNDIT

Institucioni i Avokatit të Popullit e dërgoi këtë ligj në Kushtetuese, prej së cilës ka kërkuar vlerësimin e përputhshmërisë së ligjit me Kushtetutën e vendit. Institucioni i Avokatit të Popullit para dy ditësh e ka dërguar kërkesën për pezullimin e Ligjit për Paga në Sektorin Publik në Gjykatën Kushtetuese. Prej kësaj Gjykate është kërkuar vlerësimi […]